to top
Select language:    en ENGLISH  |  cs CZECH
-- přejít na obsah webu --
Vážení zákazníci,
Dovolujeme si vám oznámit, že v reakci na nařízení vlády ČR z 15.3.2020 bude omezen počet zaměstnanců přítomných v kanceláři naší společnosti. V souvislosti s tím bude částečně omezena naše možnost reagovat na vaše volání a telefonické dotazy. Žádáme vás, abyste při kontaktu s námi v co nejvyšší míře využívali náš kontaktní formulář a elektronickou poštu:
Kontaktní formulář  |  Obchodní oddělení (nabídky, objednávky, dodávky zboží, obchodní informace): sales@humusoft.cz
Technické oddělení (technická podpora, instalace, aplikační poradenství): support@humusoft.cz  |  Obecný kontakt (všechny ostatní dotazy): info@humusoft.cz
Naši kolegové se vám budou věnovat co nejdříve, předpokládáme, že valnou většinou našich činností (včetně dodávek software i zboží) budeme zajišťovat jako doposud. Omlouváme se za případné zdržení ve vyřízení vašich dotazů a žádostí.
Děkujeme za pochopení.
-- Připravili jsme pro vás Rozcestník pro práci a studium z domova --
MATLAB: Current Trends in Engineering Education & Demystifying Deep Learning
Seminář MATLAB
Datum:ZRUŠENO 26.3.2020 (čtvrtek), registrace od 8:30
Místo:Best Western Premier Hotel International Brno, Brno, Česká repulika
Vstupné:ZDARMA
Přednášející:Loren Shure (MathWorks), Alessandro Tarchini (MathWorks)
Jazyk:Angličtina
Akce zrušena z důvodu omezení veřejných akcí a cestování v Evropě - koronavirus.
Omlouváme se, jednáme o přeložení seminářů na podzim 2020.
Využijte mimořádnou příležitost k seznámení se s paní Loren Shure, jednou z nejvýraznějších osobností společnosti MathWorks, která přispěla rozhodující měrou k vývoji systému MATLAB a jeho jazyka. V rámci její návštěvy České republiky pořádáme dvě setkání s uživateli formou tohoto dopoledního semináře a odpoledního „Master Classu“.

Na semináři vystoupí i pan Alessandro Tarchini, který se ve společnosti MathWorks zaměřuje na využití programu MATLAB na evropských univerzitách a reprezentuje MathWorks v mezinárodních společnostech pro rozvoj technického vzdělávání jako jsou SEFI, IGIP a European Engineering Dean Council.
Current Trends in Engineering Education
Alessandro Tarchini (MathWorks)
Engineering software tools have become an essential part of "treating engineering students like engineers". Let's have a look at how some of the most innovative engineering universities in the world are integrating engineering software tools in their curriculum.
Demystifying Deep Learning: A Practical Approach in MATLAB
Loren Shure (MathWorks)
Deep learning, a chief driver of the AI revolution, can achieve state-of-the-art accuracy in many cognitive or perceptual tasks such as naming objects in a scene or recognizing optimal paths in an environment. In this seminar, we’ll demonstrate new MATLAB features that simplify these tasks and eliminate the low-level programming.
Topics within this talk include the following:
  • Manage large data sets (images, signals, text, etc.)
  • Create, analyze, and visualize networks, and gain insight into the black box nature of deep learning models
  • Automatically label ground truth or generate synthetic data
  • Build or edit deep learning models with a drag-and-drop interface
  • Perform classification, regression, and semantic segmentation with images or signals
  • Apply reinforcement learning with deep Q networks (DQN)
  • Leverage pre-trained models (e.g. GoogLeNet and ResNet) for transfer learning
  • Import models from Keras-TensorFlow, Caffe, and the ONNX Model format
  • Speed up network training with parallel computing on a cluster
Program
8:30Registrace
9:00Current Trends in Engineering Education
9:30Demystifying Deep Learning: A Practical Approach in MATLAB - 1. část
10:30Přestávka
11:00Demystifying Deep Learning: A Practical Approach in MATLAB - 2. část
12:00Diskuse a závěr
Přednášející
Loren Shure, MathWorks.
picture
Loren has worked at MathWorks for over 30 years. For the first 27 of these years, Loren co-authored several MathWorks products in addition to adding core functionality to MATLAB, including major contributions to the design of the MATLAB language. She is currently part of the Application Engineering team, enabling Loren to spend more time and energy working with customers.
For more than 10 years, traveling worldwide over half of each year, Loren delivers more than 150 technical, strategic, and vision-setting presentations yearly to audiences ranging from hands-on problem solvers through high-level executives.
Loren graduated from MIT with a B.Sc. in physics and has a Ph.D. in marine geophysics from the University of California, San Diego, Scripps Institution of Oceanography. She is a Senior Member of IEEE; and she is co-author on several patent inventions. Loren writes about MATLAB on her blog, The Art of MATLAB.
Alessandro Tarchini, MathWorks.
picture
Born in Genova in 1962, since 1982 he has worked in ICT, initially developing firmware for numeric control systems, then spending three years at the computing data center "Sergio Borgogno", developing Finance applications for the public administration.
From 1985 to 1990 Alex worked in Stratos – a company providing services to Aerospace and Defense, as a consultant to aerospace companies, representing Italy in international project teams defining and developing processes for the engine management in the civil aviation business.
In 1992, after moving to Teoresi, he expanded his interests to software systems for number crunching, modelling and simulation; since 1993 Alex has worked in favor of advanced numerical analysis techniques facilitating the adoption of MATLAB in Italy. In 2002, when the Italian operations of MathWorks Inc. were opened, he was appointed as the managing director of the new company.
After managing MathWorks Italian operations for 10 years, Alessandro moved to Educational Business and Market Development and is now helping academic organization to maximize the value of MATLAB in teaching and research.