12. ročník letního setkání příznivců technických výpočtů a počítačových simulací
11.-12.9.2025 (čtvrtek až pátek), registrace od 8:30, vstupné zdarma
Hotel Rakovec, Brněnská přehrada, Česká republika
MATLAB pomáha výskumníkom, vývojárom a inžinierom pri analýze dát, tvorbe nových algoritmov a zariadení. Vychádza dvakrát do roka s množstvom noviniek v základnom module a jednotlivých nadstavbách.
Tento rok prináša významnú aktualizáciu grafického rozhrania – nový MATLAB Desktop. Moderné rozhranie bolo navrhnuté so zameraním na vyššiu efektivitu práce, dostupnosť doplnkových nástrojov a webovú kompatibilitu. V priebehu prezentácie si predstavíme najdôležitejšie zmeny a ich prínos pre každodennú prácu.
Ďalej si predstavíme nové možnosti pre modelovanie a simuláciu v prostredí Simulink, aktualizované nástroje na generovanie kódu, AI pomocníka MATLAB Copilot, a ďalšie vylepšenia v najrôznejších aplikačných oblastiach.
Výpočty a analýzy v oblasti elektrických systémů a energetiky zahrnují dvě odlišné oblasti. Na jedné straně se jedná o modelování, simulaci a analýzu technických systémů (elektrická zařízení, elektrické sítě) a na druhé straně o technickou a ekonomickou analýzu dat (analýza a predikce spotřeby energie, techno-ekonomické analýzy). V příspěvku se podíváme na otázky, jaké nástroje využít v obou oblastech nebo zda lze výsledky vzájemně provázat.
Grafická vizualizace výsledků a dat je jedním z hlavních nástrojů, které v prostředí MATLAB využívá velké množství uživatelů. Příspěvek Vás seznámí s tím, jak využít funkce v prostředí MATLAB pro vytváření užitečných a zajímavých vizualizací, které přispívají k pochopení výsledků a pomáhají k získat vhled do vašich dat.
V dnešních systémech se stále více uplatňují algoritmy vytvořené metodami umělé inteligence (AI). MATLAB je možné využít jako platformu pro integraci umělé inteligence do návrhu, vývoje a provozu navržených systémů. Důležitými kroky ve vývoji těchto systémů je verifikace AI algoritmů s důrazem na robustnost, komprese AI modelů za účelem snížení hardwarových nároků při zachování dostatečné přesnosti a v závěru pak efektivní implementace algoritmů na cílové zařízení. V příspěvku si představíme celkový proces takového vývoje se zaměřením na tři jmenované klíčové body, zajišťující realizovatelnost a spolehlivost celého řešení.
Metoda Model-Based Design nachází široké uplatnění při návrhu, ladění a implementaci řídicích systémů. Metoda se opírá o dynamické modely systémů vytvořené v prostředí Simulink. Pomocí nových nástrojů a bloků je možné využít techniky pro robustní řídicí systémy (např. SMC), navrhovat adaptivní řídicí systémy (např. ADRC, ESC) nebo vyvíjet prediktivní řídicí systémy (MPC) s vnitřním modelem založeným na AI.
Nejnovější verze COMSOL Multiphysics 6.3 přinesla mnoho novinek. Přednáška má za cíl ukázat nejvýraznější novinky: robustnější preprocessingové nástroje, nový modul Electric Discharge a nebo akceleraci výpočtů na grafických kartách. Stranou nezůstanou ani nové možnosti neuronových sítí implementovaných do COMSOL Multiphysics dříve.
Algoritmy pro detekce anomálií bývají nedílnou součástí systémů prediktivní údržby a vizuální inspekce a představují průmyslové nasazení moderních výpočetních metod založených na systematickém sběru provozních dat, matematickém modelování a umělé inteligenci. V prostředí MATLAB je možné využít připravené modely a algoritmy, které se na detekci anomálií specializují, a tím urychlit vývoj a nasazení detekčních systémů.
MATLAB a jeho doplňující služby stále rozšiřují nabídku nástrojů a zdrojů, které lze využít pro výuku a vzdělávaní na vysokých školách.
In automotive, it’s called a “software-defined vehicle.” But the move toward software-defined products is also happening in aerospace, industrial systems, medical devices, and other industries. Until now, most customer-visible capabilities in products have been implemented as mechanical and electronic subsystems, with certain critical operational functions implemented using embedded software. As a result, much of the functionality has been set at production. Going forward, the features that represent brand-distinctive attributes and customer-perceived value will be defined through software, providing the ability to generate new value throughout the lifespan of the system. This transformation to “software-defined” requires changes in development processes, new synergies between teams, and new ways to leverage platforms like MATLAB and Simulink. In this talk, discover key approaches to capturing the value while mitigating the risks associated with the disruptive changes.
Přednáška se zaměří na moderní přístupy k vývoji a testování pokročilých asistenčních systémů řidiče (ADAS) a autonomního řízení (AD) s využitím nástrojů dSPACE, především simulačního prostředí AURELION. AURELION umožňuje realistickou simulaci senzorů a vizualizaci scén ve vysoké kvalitě, a tím podporuje vývoj, validaci a testování algoritmů v různých fázích – od software-in-the-loop (SIL), přes hardware-in-the-loop (HIL), až po vehicle-in-the-loop (VIL). Ukážeme si, jak lze pomocí této platformy zefektivnit vývojový cyklus, zvyšovat bezpečnost systémů a snižovat náklady na testování v reálném prostředí.
Přednáška se zaměří na dvě aktuální témata: