7 způsobů využití simulačních aplikací v COMSOL Multiphysics

Application builder, Comsol Server a COMSOL Compiler mění pravidla světa, ve kterém se inženýři pohybují při vytváření nových projektů. Od výzkumu a navrhování až po testování a inovace. V tomto článku se dozvíte, jak můžete snížit náklady na vývoj a výzkum.

1. Vytváření aplikací pro spolupracovníky

Priklad aplikace

Obrázek 1: Příklad aplikace – pár tlačítek na úpravu parametrů, ovládání simulace, grafika s výsledky.

Každému simulačnímu inženýrovi se čas od času stane, že na žádost spolupracovníků opakovaně spouští projektovou simulaci s minimálními změnami. Díky nástroji Application Builder implementovaném do COMSOL Multiphysics® lze vytvořit vlastní simulační projekt ve formě aplikace (Obrázek 1). Aplikaci můžete sdílet se svými spolupracovníky, kteří mohou provádět drobné změny v simulaci, aniž by museli dosahovat znalostí simulačního odborníka. Ušetří vám to spoustu času a zmenší se pravděpodobnost vzniku chyb.

2. Tvorba “Digital Twins”

Vytvořte pomocí simulací v COMSOL Multiphysics digitální repliku vašeho stávajícího nebo budoucího produktu. COMSOL Multiphysics vám díky nástroji Application Builder umožní překlopit složitou FEM simulaci do jednoduchého rozhraní s několika ovládacími tlačítky a připravenými grafy. Virtuální koncept vám umožní přehlednější, rychlejší a efektivnější vývoj.

3. Vývoj a prodej Vašeho vlastního simulačního software

Ukazka COMSOL Compiler

Obrázek 2: Program pro vývoj dotykových displejů. Použit produkt COMSOL Compiler, který umožňuje export aplikace do samostatně spustitelného programu.

Přišel, viděl a nakoupil simulaci. Připravte projekt pro zákazníky bez know-how simulací. Díky Application Builder vytvoříte ze simulace aplikaci, kterou můžete buď zpřístupnit přes COMSOL Server, nebo ji exportujete do formy spustitelného „executable“ (*.exe) programu. Zákazník nebude potřebovat licenci COMSOL a může využívat aplikaci v rozsahu, jaký mu určíte. Aplikace jsou navíc dobře chráněné. COMSOL Server běží na vašem počítači, takže žádná data nejsou posílána mimo firmu. K exportovaným programům můžete generovat licenční soubory. Sami se tak doslova stáváte vývojářem simulačního software.

4. Více projektů najednou

Simulační inženýr se často věnuje několika různorodým projektům s rychle se měnícími prioritami. Zdá se vám přeskakování mezi projekty těžké a zdlouhavé? Pak jistě oceníte práci s aplikacemi, které jsou přehledné s dobře čitelnými vstupy a výstupy.

5. Aplikace pro výuku nebo zaškolení

Ukazka COMSOL Compiler

Obrázek 3: Příklad rozložení ovládacích a zobrazovacích prvků v aplikaci. Aplikaci můžete exportovat do samostatného software, nebo ji sdílet přes COMSOL Server.

Jak zprostředkovat nové znalosti? Před tím než se studenti nebo zaměstnanci mohou zabývat jednoduchými simulacemi, musí se nejprve naučit používat samotný software pro tvorbu simulací. Toto brilantně řeší Application Builder, díky kterému učitel vytvoří aplikaci na míru tak, aby se studenti nebo kolegové mohli soustředit jen na důležité aspekty fyziky.

6. Sofistikovanější řešení využitím JAVA®

Nástroje Application Builderu jsou uspořádány v čistém počítačovém prostředí tak, aby byl vývoj maximálně efektivní a minimálně nákladný. Nejjednodušší aplikace lze vytvořit dokonce na 5 kliknutí myší. Aplikaci můžete vytvořit buď v grafickém uživatelském rozhraní nebo ji napsat přímo v programovacím jazyku Java®, což Vám dává možnost tvořit i velmi složité aplikace.

7. Prastaré kódy v novém provedení

Mnoho firem vytváří své vlastní programy a kódy, které bývají klidně několik desetiletí staré. Jejich rozhraní nemusí být nejpohodlnější na používání. Application Builder dokáže vytvořit aplikace, které používají dané kódy, ale otevírají je v pro vás v přátelském prostředí. Jsou podporovány jak externí Java® tak knihovny jazyku C. Je tak umožněno začínajícím firmám používat starší kódy a pomáhat tak jejich rozvoji.

Závěr

Application Builder je součást FEM software COMSOL Multiphysics. Možnosti využití jsou velmi široké, protože COMSOL pokrývá 27 fyzikálních oblastí. Simulace v COMSOL Multiphysics:

Pokud si chcete tvorbu simulací a aplikací vyzkoušet, neváhejte nás požádat o zkušební licenci.

Zkušební licence COMSOL Multiphysics

Čtěte také: Co nepodcenit při výběru FEM software?

Získat zkušební verzi

Zeptejte se zde

Martin Kožíšek (HUMUSOFT), 18.4.2019