to top
Select language:    en ENGLISH  |  cs CZECH
Dvojseminář „MATLAB 1+1“
Online seminář pro VŠCHT
Datum:16.6.2020 (úterý), od 13:00 (120 minut)
Místo:Online prostřednictvím Cisco Webex
Vstupné:ZDARMA
Přednášející:Jan Studnička (HUMUSOFT), Jaroslav Jirkovský (HUMUSOFT)
Jazyk:Čeština
Číslo meetingu:163 666 1978
Heslo:MATLAB_VSCHT
Jak se připojit? - připravili jsme pro Vás stručný návod v češtině.
Data Science, datová analytika a machine learning v prostředí MATLAB
začátek 13:00, délka 60 min.
Jan Studnička (HUMUSOFT)
 • redukce dimenzionality a identifikace významných příznaků
 • shlukovací algoritmy
 • učení s učitelem – klasifikační a regresní úlohy
 • data, která se nevejdou do paměti – Big Data
MATLAB: Modelování fyzikálních systémů a tvorba algoritmů v grafickém prostředí
začátek 14:00, délka 60 min.
Jaroslav Jirkovský (HUMUSOFT)
 • 5 způsobů jak modelovat systémy:
  • modelování matematickým popisem – diferenciální a diferenční rovnice
  • fyzikální modelování – skládání soustav z prvků reprezentujících reálné objekty
  • modelování stavovým popisem – stavové automaty a řídící logika
  • modelování systémů entit – generování a zpracování entit
  • začlenění MATLAB funkcí do grafických modelů
 • Příklady využití ve výuce
Komu je seminář určen
Seminář je určen učitelům, vědeckým pracovníkům i studentům univerzity, kteří se chtějí seznámit s prostředím MATLAB formou praktických ukázek a živé diskuse v rámci neformálního virtuálního setkání.
Předchozí zkušenosti práce s prostředím MATLAB nejsou vyžadovány. Pro zkušené uživatele mohou být přínosem předvedené nové možnosti prostředí MATLAB.
Náplň online semináře podrobněji
První část semináře Vás seznámí s nástrojem MATLAB a jeho možnostmi v oblasti datové analytiky a strojového učení. Typickými úlohami jsou redukce dimenzionality a identifikace významných příznaků v datech, využití shlukovacích algoritmů pro rozčlenění dat do disjunktních skupin, nebo učení s učitelem s cílem řešit klasifikační a regresní úlohy. Také si předvedeme nástroje MATLABu pro manipulaci s daty, která se nevejdou do paměti – tzv. Big Data.
Ve druhé části semináře se zaměříme na nástroj Simulink a jeho možnosti pro tvorbu modelů soustav a algoritmů. Simulink je grafické prostředí blokových schémat, ve kterém je možné rychle a snadno modelovat chování dynamických soustav či modelovat nejrůznější algoritmy. Modely soustav lze vytvářet na základě matematického popisu diferenciální nebo diferenční rovnicí, nebo využít přístup tzv. fyzikálního modelování, kde jsou modely soustav vytvářeny skládáním prvků reprezentujících reálné objekty. Kromě dynamického popisu systémů lze v Simulinku využít modelování stavovým popisem ve formě stavových automatů a řídící logiky nebo modelování systémů založených na generování a zpracování entit. Samozřejmostí je také začlenění funkcí a algoritmů v jazyce MATLABu přímo do grafických modelů Simulinku. Návrh algoritmů na základě modelů soustav je metoda nazývaná Model-Based Design.
Jak se připojit
Odkaz na seminář:
Do pole "Join a Meeting" uprostřed obrazovky zadáte číslo meetingu:
Heslo pro přihlášení k semináři:
Po zadání čísla meetingu a hesla se dostanete na stránku události, kde na Vás bude zeleně svítit tlačítko "Join Meeting" (cca 30 minut před začátkem akce) s rozklikávací volbou "Use desktop app" (připojení přes aplikaci Cisco Webex Meetings, která se stáhne a nainstaluje) nebo "Use web app" (připojení přes internetový prohlížeč). Alternativně lze použít mobilní aplikaci pro iOS, nebo Android.
Pozn.: pokud se chcete vyhnout stahování a instalaci aplikace a stránka Vás vyzve ke stažení aplikace "webex.exe", zavřete tuto výzvu a zvolte "Join by Browser".
Účastí na tomto semináři nám dáváte souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu potřebném pro vyřízení vašeho dotazu, registrace či žádosti. Naše Zásady ochrany osobních údajů najdete zde. Při přihlašování k online semináři prosím použijte svoji univerzitní emailovou adresu.